Ionel Ganea, debut cu Rosenborg

0
10

Rapid a invins aseara formatia norvegiana Rosenborg, cu scorul de 4-2, dupa executarea loviturilor de departajare (0-0 dupa 90 de minute) in prima partida de verificare din 2007.

Penalty-urile giulestenilor au fost transformate de Valentin Badoi, Emil Dica, Viorel Moldovan si Vasile Maftei, in timp ce Cristian Sapunaru a ratat. Jocul din Insulele Canare a fost urmarit, printre altii, si de cateva sute de romani.

Antrenorul Lucescu a inceput partida din Maspalomas in formula: D. Coman – Sapunaru, Maftei, I. Rada – E. Dica, N. Grigore, C. Lazar, Perja – Mazilu, I. Ganea, Zicu. Din minutul 46, pentru „alb-visinii” au evoluat: Edel Apoula – M. Constantin, Maftei, Sapunaru – Badoi, Maldarasanu, E. Dica, I. Stancu – Buga, V. Moldovan, Griffiths.

Ionel Ganea a fost la un pas de a marca aseara primul gol pentru Rapid dupa sapte ani si jumatate. In minutul 3, fostul golgheter de la Dinamo a fost blocat in fata portii norvegiene, chiar in momentul in care incerca sa suteze.

sursa : evz.ro

cititi si :

Liga I: Rapid a învins dupa lovituri de departajare pe Rosenborg**** – Amos News

... In primul amical jucat de Rapid Bucuresti în 2007, giulestenii au continuat seria incredibila de egaluri europene cu un 0-0 împotriva campioanei Norvegiei, Rosenborg Trondheim, dar si-au adjudecat partida în urma loviturilor de departajare. Dupa un sezon de toamna mai degraba modest, Rapid Bucuresti ...
Vezi stirea local

Rapid – Victorie dupa 11 metri cu Rosenborg*** – Jurnalul

... Victorie dupa 11 metri cu Rosenborg Alb-visinii au incheiat la egalitate, 0-0, primul meci amical disputat in Insulele Canare, la Maspalomas, contra norvegienilor de la Rosenborg Trondheim. Conform regulamentului, pentru departajare, s-au executat penaly-uri. Rapid a castigat cu 4-2, golurile fiind ...