Activistul norvegian arestat in Franta sub acuzatia de terorism a fost eliberat

0
515


Extremistul norvegian Kristian Vikernes, aresat pentru că ar fi plănuit un atac terorist de amploare, a fost eliberat joi seară de autorităţile franceze care au stabilit că acesta nu pregătea niciun atac, relatează AFP. Kristian Vikernes, alias Varg, de 40 de ani, şi soţia lui, Marie Cachet, de 25 de ani, au fost arestaţi marţi, la Corrèze, în centrul Franţei.

Anchetatorii din Franța au susţinut că suspectul, care s-a declarat un simpatizant al lui Andres Behring Breivik, autorul atacturilor de la Oslo, soldate cu 69 de morți, punea la cale un act terorist de amploare.

Compozitor de muzică black metal, Vikernes a fost condamnat la 21 de ani de închisoare pentru uciderea unui prieten cu peste 20 de lovituri de cuţit. După 16 ani, a fost eliberat şi s-a mutat în Franţa în 2010.

Activistul norvegian arestat in Franta sub acuzatia de terorism a fost eliberat

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.