Norvegia a inceput in forta: 3 medalii dupa primele doua finale

1
267

Veterana Marta Bjorgen la a 4-a medalie olimpică de aur

Una dintre cele mai spectaculoase probe de ski, 15 km skiathlon 15 km (7,5 km clasic + 7,5 km liber) a fost câştigată de norvegianca Marta Bjorgen, principala favorită a cursei. Bjorgen, 34 de ani, este campioana olimpică a probei şi la Vancouver în 2010, unde a mai câştigat două medalii de aur. Cu cea de la Soci, zestrea ei se ridică la 4 medalii de aur. Cursa a fost extrem de interesantă pe ultimii km, şase sportive – 3 norvegience, o suedeză, o finlandeză şi o poloneză – fiind evadate din „pluton”. La un moment dat, după o coborîre excelentă, cu 2 km înainte de linia de finish finlandeza Saarinen a trecut în frunte, devansând pe norvegience care au controlat autoritar cursa, şi s-a crezut că va produce surpriza. Nu a rezistat decât câteva sute de metri. Cu 800 de metri înainte de sosire, suedeza Kalla a trecut în frunte, dar a atacat prea repede (o greşeală specifică unor sprinteri în ciclism – n.a.), şi pe ultima turnantă din zona de sosire, pe ultimii 400 de metri, Bjorgen a tacat decisiv şi a câştigat aurul. La start s-au aliniat 61 de sportive, printre care şi românca Timea Sara, care a venit pe locul 60.

Podiumul cursei: aur – Marta Bjorgen (Norvegia), argint – Charlotte Kalla (Suedia), bronz – Heidi Weng (Norvegia).

Medaliata cu argint de la Vancouver, suedeza Anna Haag, deşi este prezentă la Soci nu a concurat în această probă, iar „bronzul” de acum 4 ani, poloneza Justyna Kowalczyk, a venit acum pe locul 6. De menţionat că finlandeza Aino-Kaisa Saarinen, a terminat pe locul 5, loc pe care l-a ocupat şi la Vancouver. Şi dacă tot facem comparaţie cu ce s-a întâmplat acum 4 ani, trebuie să spunem că atunci românca Monika Gyorgy, a avut o clasare mai bună, loc 55 din 63 de competitioare