O navă de pescuit cu 17 persoane la bord s-a scufundat in largul Norvegiei

0
431

Koralnes (Foto: Rune Breimo/NRK)

Un pescador rus având la bord un echipaj format din 17 persoane s-a scufundat vineri în largul Norvegiei, au anunţat serviciile norvegiene de salvare.

La faţa locului au fost trimise două elicoptere, un avion de supraveghere maritimă Orion şi mai multe nave. Potrivit serviciilor norvegiene de salvare, se pare că marea majoritate a celor 17 membri ai echipajului navei de pescuit s-a refugiat la bordul unei bărci de salvare.

"Bărbaţii au fost observaţi la bordul unei bărci de salvare şi un bărbat a fost văzut în mare, în apropiere. Numărul supravieţuitorilor este estimat la 15 sau 16 persoane, însă acest lucru rămâne să fie confirmat. Se pare că situaţia nu este atât de gravă cum credeam iniţial ", a declarat purtătorul de cuvânt al centrului de la Tromsoe, Egil Mortensen.

Pescadorul rus Koralnes s-a scufundat vineri dimineaţă din cauze încă necunoscute la circa 70 de mile marine (130 de kilometri) în largul oraşului Tromsoe…. O navă de pescuit cu 17 persoane la bord s-a scufundat

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.