Extremistul norvegian Anders Behring Breivik, aflat în închisoare pentru că a ucis 77 de persoane în 2011, vrea să studieze ştiinţele politice la Universitatea din Oslo.
„Este adevărat c-a fost primită candidatura sa”, a declarat, pentru AFP, rectorul Institutului de Știinţe Politice al Universităţii din Oslo, Ole Petter Ottersen, confirmând informaţiile canalului de televiziune TV2 Nyhetkanalen.
„Nu se ştie încă dacă va fi acceptată candidatura sa”, a precizat rectorul.
Breivik şi-a întrerupt studiile liceale pentru a se lansa, fără mare succes, în afaceri. El are dreptul să studieze, prin corespondenţă, unele discipline predate la Institutul de Știinţe Politice, dar nu să urmeze cursuri care să ducă la obţinerea unei diplome, având în vedere faptul că n-a terminat liceul.
Citiţi mai mult: Teroristul norvegian ANDERS BREIVIK vrea să studieze ȘTIINȚE POLITICE la Universitatea din Oslo – Internaţional > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/teroristul-norvegian-anders-breivik-vrea-sa-studieze-stiinte-politice-la-universitatea-din-oslo-1049981.html#ixzz2aXk2MTr5
EVZ.ro